1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Yıldırım: Referandum sıcak çatışmaya zemin hazırladı
Başbakan Yıldırım: Referandum sıcak çatışmaya zemin hazırladı

Başbakan Yıldırım: Referandum sıcak çatışmaya zemin hazırladı

Başbakan Yıldırım: Referandum sıcak çatışmaya zemin hazırladı

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım Kuzey Irak'taki bağımsızlık referandumunun sonuçlarına dikkat çekerek "Bu referandumu yapma inadı sıcak çatışmaya zemin hazırlamıştır" dedi. Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin aldığı karala karşı engelleme ve Türkmenlere karşı büyük bir kıyım tekrar başlatılırsa askeri müdahale yapılabileceğini söyledi. TSK'nın Irak sınırındaki tatbikatıyla ilgili Yıldırım "Irak'tan da askeri personel, subay, uzman düzeyinde katılım olacağı konusunda bir bilgi var" dedi. Yıldırım, Kadir Topbaş'dan boşalan İBB Başkanlığına ilçe belediye başkanlarından birinin geleceğini söyledi.

aşbakan Binali Yıldırım gündemdeki gelişmeleri bazı televizyon kanallarında değerlendirdi. Yıldırım'ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Bu referandum dünyanın tüm uyarılarına rağmen başta komşuları olmak üzere BM ülkeleri bu referanduma karşı görüşlerini ortaya koydular. Irak Kuzeyi'ndeki Bölgesel Yönetim bu referanduma gidiyor. Biz açıkça bu referandumun yok hükmünde olduğunu açıkladık. Var olan kaos ve krizi daha da artıracaktır.

Atılacak adamaları esas olacak kararlarımızı verdik. Ekonomik, siyasi diplomatik ve güvenlik ve askeri boyut çalışmaları yapılacak.

"Sıcak çatışmaya zemin hazırladı"

Kriz artık zirve yaptı, dönülmez bir noktaya geldiği için bundan sonrası hiç hoş olmayan, rahatsız edici gelişmelerin de olacağı bir sürecin başlangıcı bölgede. Ümit ederiz ki böyle bir durumla karşı karşıya kalmayız. Ama inatla Kerkük gibi, Musul gibi, yani anayasayla tanınmış sınırlar dışında da bu referandumu yapma inadı bir anlamda sıcak bir çatışmaya da zemin hazırlamıştır. Bunun da bedeli oradaki günahsız, sivil insanlara olacaktır. Bu bakımdan bizim bundan sonraki adımlarda Irak Merkezi Yöntemini daha fazla, doğrudan muhatap alarak ona göre kararlarımızı vereceğiz.

Habur kapatılacak mı?

İlgili bakanlıklardan oluşan bir ekip bunların detaylarını çalışıyor ve çok geç olmadan bu adımları atacağız, gerek hava sahasıyla ilgili, gerek sınır kapılarının nasıl yönetileceğiyle ilgili...Burada zorluklarımız var, bunlardan bir tanesi sınır kapılarında fiilen şu anda Peşmerge oranın yönetiminde. Irak onlardan sınır kapılarını teslim etmelerini istedi. Bunlar teslimatı yapacaklar mı, yapmayacaklar mı, orada nasıl bir gelişme olacak, onu takip etmemiz lazım. O yüzden Bağdat'la daha sıkı bir diyalog içinde bu süreci yürütmemiz gerekiyor.

Askeri müdahale olacak mı?

40 yıldır terörle mücadelemiz var, sıcak takip meşru hakkımız, egemenlik hakkımızdan doğan, bunlar devam ediyor. PKK terör kamplarına her zaman hava harekatı yaparız.

Bundan sonraki askeri boyut. Bizim aldığımız kararlara karşı bir engelleme olursa tabi ki biz gerekli tedbirleri alırız. Diyelim ki hudut kapısından Bağdat'a geçiş yapacağız, buna karşı bir engelleme, bir sıkıntı oluşursa tabii ki biz gerekli güvenlik tedbirlerini almak zorundayız. Bunu da Irak Merkezi Hükümetinin koordinasyonuyla yapacağız. Eğer Türkmenlere karşı orada büyük bir kıyım, yok etme hareketi bu vesileyle tekrar başlatılırsa buna da duyarsız kalmamızı kimse beklemesin.

Sınırdaki tatbikat

Artık bu kadar, bunlar yaşandıktan sonra Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin gördükleri izolasyona rağmen, iyi niyet ve gayretin bundan sonra devam etmesi söz konusu değil. Bu işte inat edenler aslında kendi halklarının geleceğini karartıyorlar. Vatandaşlarımıza uyarılar da yaptık. Sınırdaki tatbikata Irak da katılma kararı aldı. Başka yapılacak işler de var. Detayları burada söylememe gerek yok. Bugünlerde Genelkurmay Başkanımız Tahran'a bir ziyeret yapacak. Cumhurbaşkanımızın da Tahran'a ziyareti var. İran, Türkiye, Irak bu krizin büyümeden çözülmesi yönünde bütün gayretimizi göstereceğiz.

Irak'tan da askeri personel, subay, uzman düzeyinde katılım olacağı konusunda bir bilgi var.

"Savaşa girmiyoruz"

Biz savaşa girmiyoruz. Güvenlik tedbirimizi alıyoruz. Afrin'de bir çatışmasızlık alanı oluşturmak için adım atıyoruz. Bunları "savaş" diye nitelemek hata olur. Diyelim; Bir tırım gidiyor, peşmerge çevirdi, yükünü yağmaladı. Bu bizim vatandaşımıza karşı yapılmış bir harekettir, tabii ki bunun gereğini yapacağız. Bizim o bölgede 12-13 yerde konuşlanmamız var. Zaten varlığımız var, yeni bir şey yapacak değiliz.

"Geleceği kapı burasıdır"
Gaz verenler vardır. 'Bağırır çağırırlar, sonunda iş düzelir' diye gaza getirenler olduğunu düşünüyorum ama unutmasın ki sırtını sıvazlayanlar, gaz verenler, işler yolunda gitmezse hiç tanımazlar. Geleceği, çalacağı kapı burasıdır çünkü coğrafya böyle diyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.