1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler
Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler

Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler

Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler

A+A-

Başbakan Yıldırım 30 bin siber güvenlik uzmanı alınacağını duyurdu. Peki, Siber güvenliği nasıl sağlanır, uzmanları nasıl yetişir?

Bilgi Güvenliği Konferansı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Siber saldırıların ülke ekonomilerinde ciddi yıkıcı etkileri var" var dedi.

Bu açığın kapatılması gerektiğini vurgulayan Başbakan "En az 30 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız var" dedi.

SİBER GÜVENLİĞİ NEDİR?

Bugün siber dediğimizde hem uzayı ve uzaydan gelecek olası saldırıları da, hem de telekomünikasyon, bilişim ve internet olarak adlandıracağımız genel geçer herkesin kullandığı sanal ağları kastediyoruz. Uzaydan henüz kaydedilmiş bir saldırı olmasa da, internet ortamı bu tür tehlikelere fazlasıyla açık. Giderek de açık hale geliyor.

Nasıl ki gerçek dünyamız kendi varlığıyla ve kapladığı alanlar her an her türden tehditlere maruz kalıyorsa, oluşturduğumuz bu sanal dünya ve o dünyaya ait bilgiler de her an tehlike altında. Zira insanın olduğu her yerde her zaman bir tehdit ve saldırı ihtimali vardır.

Örneğin devletin gizli tuttuğu tüm bilgiler siber güvenlik alanına girer. Aynı zamanda devletin kayıtlı olan ve yapılarının nasıl oluştuğuna nasıl savunduğuna dair genel güvenlik bilgileri de siber güvenlik alanı içindedir.

Bunun dışında sağlık, enerji, kamu hizmetleri ve bankacılık gibi günlük işleyişte hayatı kolaylaştırmakta olan her temel yapı da hem gerçekte hem de siber dünyada mutlak surette korunması gereken oluşumlardır.

SİBER GÜVENLİĞİN ÖNEMİ NEDİR?

Hem devlet nezdinde, hem güvenlik alanında, hem de özel firmaların ve şirketlerin kapsamında siber güvenlik giderek güçlü ve geniş bir alana yayılmakta. Zira dünya olarak ayrı bir aleme, ayrı bir dünyaya geçmekteyiz ve geçiyoruz.

Milyonlarca verinin döndüğü internet ortamında bu bilgi muhafaza ediliyor. Elbette ki siber güvenlik uzmanlarının gözetiminde. Bugün bu büyük kola markasının birlikte çalıştığı ve hareket ettiği siber güvenlik uzmanı vardır. Çünkü bilgi mutlak surette saklanmalıdır. Paramızı nasıl yastık altında değil de bankada saklıyorsak; söz konusu hayati önem taşıyan bilgileri de bilgisayarda ve sayıların gizemli dünyası olan siber güvenlik alanında saklıyoruz.

Siber güvenliğin önemi de tam olarak bu çizgide başlıyor. Bugün Türkiye’deki siber güvenlik ortamının bir kısmı yerli iken, büyük bir kısmı İsrail ve ABD şirketlerinin denetimi altındadır.

SİBER GÜVENLİK UZMANI OLMAK İÇİN GEREKENLER

Öncelikli olarak belli başlı temel yazılımları bilmeniz, bilmiyorsanız öğrenmeniz gerekiyor. Gerekli yazılım bilgisi için Html, php, java, css, mysql gibi programlama dillerini sıralayabiliriz. Bu temel ve gerekli yazılımlar internetin arka odalarındaki kilitli çekmeceleri ve siber dünyanın gizli oluşumlarını temsil ediyor. Bu tür yazılımları bilmediğiniz takdirde kesinlikle bu mesleği yapamazsınız. Bir nevi bu programlama dillerini bilmek, roman yazarı olmak için önce okumayı öğrenmekle eşdeğer.

Bunun dışında matematiksel zekanız had safhada olmalı. Çünkü işiniz kodlarla, sayılarla ve belli başlı istatistiklerle ilgili olacak.

Son olarak bir kursa yazılmalı ve almanız gereken sertifikayı almalısınız. Kafanıza koyduysanız internette siber güvenlik uzmanlığı kursu veren sayısız yer bulabilirsiniz. Bu kurslar genelde minimum 1 hafta, maksimum 2 ya da 3 haftada tamamlanır. Haftaları ve süreci tamamladıktan sonra eğer başarmışsanız sertifikanızı alırsınız ve müstakbel bir siber güvenlik uzmanı olarak mesleğinize başlamak için ilk adımı tamamlamış olursunuz.

SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞININ MAAŞLARI NASIL?

Bu tür özel işlerin parasının da özel olduğunu biliniz. Maaşı gayet fazla ve tatmin edici bir iş olan siber güvenlik uzmanlığında, maaşın tam olarak ne kadar olacağını çalıştığınız şirket belirleyecektir. Ancak tamamen özel sektör olsa da maaş konusunda fazlaca doyurucular.

Yurt dışında maaşlar dudak uçuklatıyor. 10 bin dolara kadar maaş alan siber güvenlik uzmanları mevcut. Örneğin Amerika’da bu böyle. Zenginin malı züğürdün çenesi yoracağına siber güvenlik uzmanı olarak, hem uzman uzman takılırsınız, hem de size bir ömür boyu yetecek parayı birkaç yıl içerisinde kazanabilirsiniz.

SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞININ İYİ VE KÖTÜ YANLARI

Şüphesiz ilk iyi yanı uzman olmak. Düşünsenize size mesleğiniz soruluyor ve siz cevap olarak siber güvenlik uzmanı diyorsunuz. Bu bile başlı başına bir karizma. Bunun dışında niyetleri tamamen kötü olan siber casuslara karşı gerekli bilgileri ve alt yapıları korumak, nereden baksanız eğlenceli ve güven verici bir iş.

Kötü yanları ise teknolojinin çok hızlı gelişmesi ve saldırıya geçen karanlık güçlerin her defasında farklı ve daha güçlü tekniklerle çeşitli alt yapılara saldırması. Bunun için sürekli öğrendiklerinizi güncellemeli ve soğukkanlı olmayı bilmelisiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.