1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'ye şok
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'ye şok

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'ye şok

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'ye şok

A+A-

CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi hakkında milyonlarca lira haksız mal edindiği iddiasıyla dava açıldı.

Hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları üzerine harekete geçen İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi hakkında 'haksız mal edinme ve gizleme' ile 'ihaleye fesat karıştırmak' suçlamasıyla iddianame düzenledi. İddianamede İlgezdi'nin 2 milyon 375 bin lira ve 2.7 milyon dolar haksız mal edindiği ve ihaleye fesat karıştırarak Ataşehir Belediyesi'ni 41 milyon liralık zarara uğrattığı kaydedildi. 

Sabah'tan Nazif Karaman'ın haberine göre belediye başkanı olduktan sonra mal varlığında artış olduğu, belediyede bazı yolsuzluklara bağlı olarak haksız kazanç sağladığı yönünde haberler üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve eşi CHP Milletvekili Gamze İlgezdi hakkında soruşturma başlattı. Milletvekili olan Gamze İlgezdi'nin dosyası ise ayrılırken başkan Battal İlgezdi hakkındaki soruşturmada, her türlü mal varlığı ve kazançların yasal mevzuata uygun şekilde edinilip edinilmediği araştırıldı.

İddianameye göre Buz Rezidans'ın yapıldığı arsanın bir kısmı, Başkan İlgezdi'ye ait.

FARKLI KİŞİLER TARAFINDAN YÜKSEK PARALAR YATIRILMIŞ

 Başsavcılık, İlgezdi'nin banka kayıtlarını, hesap hareketlerini ve mal beyanlarını inceledi. Mali polisin; bankalar, diğer kamu kurumları ve Ataşehir Belediyesi'nden elde ettiği evraklar üzerinde yaptığı çalışma sonucu, İlgezdi'nin 2009-2015 arasında banka hesabına kendisi ya da farklı kişiler tarafından yatırılan birçok yüksek meblağın mal bildiriminde yer almadığı saptandı. Battal İlgezdi, başsavcılığın tespit ettiği bu paraların kaynağını açıklayamadı. Bu durum iddianamede 'haksız mal edinme' olarak nitelendirildi.

13-040.jpg

ERGUVAN BARIŞ PARKI İHALESİNDE USULSÜZLÜK 

İddianamede, Battal İlgezdi'ye Küçükbakkalköy'de bulunan 'Erguvan Barış Parkı' ihalesinde usulsüzlük yaptığına ilişkin suçlamalar da yöneltildi. İddianamede, CHP'li başkanın parkı yap-işlet-devret modeliyle 30 yıllığına Buz İnşaat'a ihale ettiği, firmanın masrafını 20 yılda çıkaracağı iddia edilse de, iki yıl iki ayda çıkardığı ve şirketin, masrafı düşülünce 41.6 milyon lira kâr elde edeceği kaydedildi.

BUZ REZİDANS ARSASI İLGEZDİ'YE AİT

 İddianamede, şirketin kazandığı astronomik gelir ile belediyeye ödenen 2 bin 750 TL'lik cüzi kira arasında büyük orantısızlık olduğu kaydedildi. Erguvan Barış Parkı'nın hemen yanında Buz Rezidans projesinin yer aldığına işaret edilen iddianamede, ihaleyi kazanan şirket ile bu rezidansın yöneticilerinin aynı olduğu ifade edildi. Buz Rezidans'ın yapıldığı arsanın bir kısmının Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi'ye ait olduğu, İlgezdi ile ihaleyi kazanan şirketin yöneticileri arasında ticari irtibat bulunduğu belirtildi. Gamze İlgezdi'nin Buz Rezidans'ta 3 dairesinin bulunduğu yönünde haberler basında yer almıştı.

HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

 İddianamede, Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Nuhoğlu, Belediye Kontrol Şefi Nilay Karaosmanoğlu, Park ve Bahçeler Müdürü İrfan Birinci ile şirketin yetkilileri Uğur Atalay ve Mehmet Ali Uzunlar da şüpheli olarak yer aldı. Şüpheliler İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.