1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aşıları 3 gün hiç bozulmadan yerine ulaştırabiliriz
Aşıları 3 gün hiç bozulmadan yerine ulaştırabiliriz

Aşıları 3 gün hiç bozulmadan yerine ulaştırabiliriz

Türk Bilim İnsanları tarafından Almanya'da üretilen corona virüs aşısında dağıtım, Maraş dondurmasının erimeden taşınmasını sağlayan kuru buzlar ile taşınıyor.

A+A-

Türk Bilim İnsanları tarafından Almanya'da üretilen corona virüs aşısında dağıtım, Maraş dondurmasının erimeden taşınmasını sağlayan kuru buzlar ile taşınıyor. Almanya da faaliyet gösteren türk işadamları ile Kahramanmaraş'lı Alpedo-Kervan Lezzetler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kervancıoğlu işbirliğinde kurulan tesiste sıvı karbondioksit gazı makineler yardımıyla sıkıştırılarak -78 derecedeki kuru buza dönüşüyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgınına karşı türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin tarafından geliştirilen aşının taşınmasında Almanya da faaliyet gösteren türk işadamları ile Kahramanmaraş’lı dondurma firması Alpedo-Kervan Lezzetler Grubu işbirliğinde taşınacak. Konuyla ilgili bilgi veren Kervan Lezzetler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kervancıoğlu,

“Kurulan tesiste; sıvı karbondioksit gazı makineler yardımıyla sıkıştırılarak -78 derecedeki kuru buza dönüşüyor. Gıda, tıp, temizlik ve eğlence alanında kullanılan kuru buz, talebe göre 3 farklı şekilde üretiliyor” şeklinde konuştu.

 Kervancıoğlu ayrıca, Tesiste günlük 6 ton kuru buz üretildiğini, bunu ihtiyaca göre 10 tona çıkarabileceklerini söyledi.

SAĞLIK BAKANLIĞIMIZDAN TALEP GELİRSE BİZ HAZIRIZ

Tesisi kurmalarında amacın dondurmayı erimeden diğer illere göndermek olduğunu belirten Kervancıoğlu, dondurmacılar dışında diğer gıda sektörleri ve sanayilerden de talep olduğunu kaydetti. Ürettikleri kuru buzu çevre illere de gönderdiklerini belirten Kervancıoğlu, şunları söyledi:

Sıvı gazı burada sıkıştırarak buza dönüştürüyoruz. Kuru buz, dondurma şehri olduğu için Kahramanmaraş'ta daha çok dondurmalarda kullanılıyor. Kuru buz sayesinde dondurma 72 saatte kadar erimiyor. Şu anda dünyada bir corona virüs salgını var ve bu salgın Türkiye'de de devam ediyor. Hem Almanya'da hem diğer ülkelerde aşılmaya geçildi. Yurt dışında bizim Alman ve Türk ortaklarımızla Almanya'da bu buzu üretiyoruz ve aşıları taşırken de bu buzu kullanıyoruz. Türkiye'de de aşılama başladı ve aşıların taşınması sırasında kuru buza talep olması durumunda bizim tesisimiz buna hazırız. Sağlık Bakanlığımızdan talep gelirse biz hazırız. Buzların taşınması için gerekli teçhizatımız var ve bize de bir görev düşerse bu konuyla bizler her zaman devletimizin ve Sağlık Bakanlığımızın yanındayız, bunların talep olması durumunda sevk etmek için hazır konumda bekliyoruz.

Kervancıoğlu, kuru buzun insan sağlığına hiçbir zararı olmadığını, ancak -78 derece gibi bir soğukluğa sahip olması nedeniyle temas ettiği bölgelerde yanmalara sebebiyet verebildiğini söyledi. Bu nedenle buzun çıplak elle tutulmaması gerektiğini ifade eden Kervancıoğlu, "Kuru buzu Kahramanmaraş'ta üretiyoruz ve burada başka üreten tesislerimiz de yok. Buzu, Türkiye'nin her tarafına da sevk ediyoruz. Bu buz erimiyor, uçup gidiyor, sıvı hale dönmüyor. 72 saat sonra kutuyu açtığınız zaman ürününüz hiç bozulmamış ama ve kutuda da hiç buz kalmamış oluyor ve uçup gittiği için kutuda sıvı da olmuyor. Kuru buzun soğukluğu -78 derece ve en büyük özelliği 72 saate kadar ürünü hiç bozulmadan koruyabiliyor. Talep olması halinde aşıları 3 gün hiç bozulmadan yerine ulaştırabiliriz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.