1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ARTAN TEHLİKE: GÜNLÜK KİRALIK EVLER
ARTAN TEHLİKE: GÜNLÜK KİRALIK EVLER

ARTAN TEHLİKE: GÜNLÜK KİRALIK EVLER

ARTAN TEHLİKE: GÜNLÜK KİRALIK EVLER

A+A-

Türkiye gündemini son günlerde meşgul eden ve farklı kesimlerce toplumsal ahlakı zarara uğrattığı konusunda hem fikir sağlayan Günlük Kiralık evler Kahramanmaraş’ta giderek yaygınlaşmaya başladı. Sokak aralarında yaygın olarak gözlenen Kiralık evler, Ahlaki zemini çöküntüye uğratıyor.

OHAL KHK’sı bazı düzenlemeler yapılarak kimlik getirilme mecburiyeti ve bazı denetimler yapılsa da ahlaki zemini çökertmek üzerine kurulan bu yapılar ile ilgili hala ciddi bir adım atılmış değil.

Birçok zaman buluşma evleri ve amaçlarının dışında kullanıldığı gözlenen bu yapıların idari kolluk kuvvetleri tarafından sıkı bir denetim altına alınması bekleniyor.

Kahramanmaraş’ta yaygınlaşan bu yapılara halktan tepkiler çığ gibi büyüyor. Üniversite yakınlarında yaygınlaşarak büyüyen bu yapıların toplumsal ahlaki zarara uğrattığını belirten vatandaşlar bu yapıların denetim altına alınarak veya günlük olarak kiralanmasının önüne geçilerek bu ahlaki yozlaşmanın önüne geçilmesini istiyor.

GÜNLÜK KİRALIK DAİRELER TOPLUM AHLAKINI ZARARA UĞRATIYOR

Günlük ve Haftalık olarak kiralanan dairelerin toplumsal ahlaki çöküntüye uğrattığını belirten Anadolu Emlak İşletmecisi Hamit Çınkır, Denetimlerin yetersiz olmasından kaynaklanan boşluğun Günlük Kiralık daireler ile doldurulduğunu ifade etti.

Vatandaşların da bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirten Çınkır, Günlük Kiralık dairelerin düzenli denetimler ile kontrol altına alınabileceğini söyledi

Çınkır açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Başta şunu söylemek isterim, tanıdığım birçok insan bu tür işletmeleri laiki ile yapmakta ve işletmesini kurallara uygun yapmaktadır. Biz işletmesini bu şekilde yapanları bu açıklamamın dışında bırakıyorum. Onları tenzih ediyorum. Günlük, haftalık, aylık kiralık dairelerin toplumun genel ahlakını büyük ölçüde zarar vermektedir. İlimizde çeşitli meslekler kuralsız ve denetimsiz olarak başı boş kaldığından denetim eksikliği ve kanunların yetersiz kalmasından dolayı adı üstünde fuhuş gittikçe kolay kazanç haline gelmiş. Denetimlerin eksikliği kanunlardan kaynaklanmaktadır. Mesken dokunulmazlığı ve kapalı alanlarda yetkili mercilerden arama kararı olmadan yetkililer bu tür yerlere maalesef giremezler.  Bu demek değildir ki kontrol edilemez, yeter ki herkes üzerine düşen görevi yapmış olsa tamamen bitirilemezse bile azalır. Bir kişi aparatlarda istediği şekilde uygun fiyata daireyi kiralıyor ve resmen kontrolsüz bir şekilde çalıştırmaktadır. Son zamanlarda artan bu tür olaylara müdahale etmekte zorlaşıyor. Güvenlik güçlerinin işi de zor. Burada iş duyarlı vatandaşlara görev düşmekte tabiki suistimal etmeden, birbirilerine herhangi bir art niyet gütmeden bu duyarlığı göstermelidir.

Hepimizin duyarlı olması gerekiyor. Bu olaylar gittikçe kolay para kazanma hırsıyla çoğalmakta bu dikkat etmeliyiz. Bunların çoğalması aile yapısından ve aile içi şiddetlerin de artmasına bağlı. Bizler modern insan olmayı başkalarına imresemek, toplumda kabul görmeyen davranışlar içinde bulunmakla eş değer görmekteyiz. Buda ilimiz de farklı algılamaya neden olmaktadır. Denetimler; kanunun verdiği yetkilerle olmakta, sonuçta o gibi yerler mesken konumunda olmasından dolayı güvenlik güçlerinin işi zor.

Sonuçta eğitimin ve yaşam şeklinin önemi burada bir daha çıkmaktadır.

Evet asıl iş buraya kiraya veren Emlakçı meslektaşlarım dikkatli olmalı, sadece komisyon almak için bu tür olaylara alet olmamalı diye düşünüyorum. Şuna dikkat çekmek istiyorum asıl; bakın çevremize her gün yeni markalar yeni cafeler yeni lüks dedikleri kahvehanelerin açıldığına şahitiz. Gençlik bu gibi yerlere akın etmekte, üretmek yok sadece tüketici bir toplum olduk. Bu da bizi olumsuz etkiliyor.”

 

GÜNLÜK KİRALIK DAİRELERİN DÜZENLİ DENETİME İHTİYACI VAR

Kahramanmaraş Rıdvan Hoca Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Nurdoğan kiralık dairelerin denetimlerinin artırılması gerektiğini ifade ederek, Ahlaki yozlaşmaya yol açan bu yapıların denetlemeler ile önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Üniversite ve benzeri yapıların bulunduğu yerlerde daha çok yaygınlaşan Günlük, Haftalık kiralık dairelerin sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Nurdoğan, Düzenli denetlemeler ile bunun önüne geçilebileceğini kaydetti.

Bayram Nurdoğan:

“Son zamanlarda 1+1 daireler İlimizde de iyice artış gösteriyor. Özellikle Üniversite öğrencilerinin bulunduğu çevrelerde çoğaldı. Böyle dairelerin çoğalması barınma kolaylığı açısından iyi rahat mı gibi gözükse de aslında insanlığımızın geldiği noktayı gösteriyor. İnsanlar çoğaldıkça toplumun bireyselleşmesi, yalnızlaşması artıyor. Hele de geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin çoğunluğunun 1+1 dairelere yönelmesi geleceğimiz açısından vahim sonuçlar meydana getirebilir. Biz millet olarak bir arada yaşamayı seven, sosyal dokuya önem veren bir milletiz ama bu tip projelerle geleceğimiz ve sosyal dokumuz yok edilmeye çalışılıyor.1+1 daireler rahatlık gibi görünse de aslında konforizmi insanlığın yalnızlığını ve kendi nefsi ile baş başa kalarak doğru işler yapamayacağını da beraberinde getiriyor. Yalnız yaşamayı seven ve alışan bir insan topluma faydalı olamaz. Yalnız yaşamayı seven bir insan çok değil bundan bir kaç sene önce Macaristan daki kucağındaki bebeğiyle kaçmaya çalışan mülteciye çelme takarak yere düşmesinden zevk alan gazeteciye dönüşür.

Günlük haftalık aylık olarak kiralanan daireler hangi amaçla kullanıldıkları bilinmediği için çeşitli şaibelere yol açabiliyor. Ülkemizde günlük veya haftalık konaklamak için oteller var. Tabi otellerde konaklandığında anında emniyet güçlerine bildirim yapıldığı için kontrolü kolay oluyor. Kontrolü olmayan kontrolsüz yapılan her şey tehlike arzeder. Özellikle üniversite ve benzeri yerlere yakın günlük kiralanan daireleri ayrıca araştırmak lazım. Konaklamak için niye otel değilde buralar. Şaibeli işlerden her zaman kaçınmak gerekir.”

APART TİPİ DAİRELER AMAÇLARI DIŞINDA KULLANILIYOR

Kahramanmaraş Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Sait Arhaz, Bahçelievler Mahallesinde yaygınlaşan Apart dairelerin günlük kiralanması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Günlük Kiralık Dairelerin ahlaki yozlaşmaya yol açtığını belirten Ahraz, Denetimlerin artırılması halinde bu tehlikenin önüne geçilebileceğini kaydetti.

Ahraz açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Evlerimiz daha önce iki katlı tek katlı evlerden oluşuyordu. Şimdi buralara Apart daireler girdi, 1+1 daireler girmeye başladı. Belediyelerimiz bu apartları iyi bir amaçla düşünmüşler, Şehir dışından gelenler, işçiler gibi günlük veya haftalık kullanım için ideal yerlerdir. Ancak şimdilik amaçları dışında kullanılıyor, Burada emniyetimize de bir görev düşüyor. İnsanlar nasıl bir Hotel’de kayıt altına alınıyorsa bu apartları da aynı şekilde kayıtının alınması lazım. Buradaki apartların kontrol altına alınması lazım bu çok önemlidir.”

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.