1. YAZARLAR

  2. Muhammet Yıldız

  3. ANTİDEPRESANLAR
Muhammet Yıldız

Muhammet Yıldız

Diyetisyen
Yazarın Tüm Yazıları >

ANTİDEPRESANLAR

A+A-

Artmakta olan sağlık problemlerinden bir tanesi de malesef depresyon veya psikolojik travma tanısı tam olarak emin olunmadan insanların antidepresanlara yönelme eğiliminin artmasıdır.

Depresyon durumunda ihtiyaç halinde ve son çare olarak kullanılması önerilen antidepresanlarla tanışma yaşının son yıllarda bir hayli düştüğü yapılan araştırmalarca ortaya konulmaktadır. Toplumsal olarak neden buralara geldiğimizi bir kenara bırakıp bu durumun bizim için ne kadar hassas sonuçları doğurabileceğine bir göz atalım.

Basit bir dilde ele alacak olursak antidepresanlar; depresyonlar, anksiyete, bipolarlık gibi durumlarda seratonin, dopamin ve nöradrenalin gibi hormonlara müdahele ederek insanın içerinde bulunduğu psikolojik sıkıntıdan uzaklaştıran sentetik uyaranlardır.

Peki bu ilaçlara kesin olarak ihtiyacı olmayan insanların yönlendirilmesi ne gibi sonuçlar doğurur?

Seratonin, dopamin gibi nörotransmitterler duygu durumlarımızı etkiler ve iyi hissetmemizi sağlarken depresyon, anksiyete gibi durumlarda bu hormonların üretilmesinde vücut zorluklar yaşar. Kullanılan antidepresanlar beyne müdahalede bulunarak beyni bu hormonları üretmek zorunda bırakır ve birey kendini mutlu hisseder. İlaçların tüketiminin sonlandırılmasının ardından beyin fonksiyonlarının normale dönmesi bi hayli uzun ve yorucu bir süreci de beraberinde getirecektir.

Bireylerin kendini mutsuz hissetmesi, bu ilaçların kesilmesi ile birlikte daha da artarken, içerisinde bulunduğu huzursuzluk durumundan ilaçların sorumlu olduğunu kavrayabilmesi uzun süreç alacaktır. Bu süreçle mücadele esnasında yine antidepresanların vücuda etkilerinden kaynaklı olarak alınan fazlalık kilolar ve bazı cilt problemleriyle mücadele etme süreci başlayacak ve birey kendi görüntüsünü beğenmediğinden dolayı bu durum çok farklı bir tramvaya sebep olabilecektir.

Bireylerin en son çare olarak bu ilaçları tercih etmeleri gerekmekte olduğu ve gerek bu ilaçları kullanma sürecinde, gerekse bu sürecin ardından gelen fiziksel ve psikolojik toparlanma sürecinde mutlaka alanında uzman kişiler tarafından takip edilmesi gerektiğinin bilincinde olunmalıdır.

Bu denli hassas bir dönemde yapılacak olan yanlış yönlendirmelerin içerisinden çıkılması bir hayli zor sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

 

Bu yazı toplam 1841 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.