1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Amacımız öğrenciye ders çalışma alışkanlığı kazandırmak
Amacımız öğrenciye ders çalışma alışkanlığı kazandırmak

Amacımız öğrenciye ders çalışma alışkanlığı kazandırmak

Boğaziçi VIP müdürü Seda Ülger ile eğitim sistemi üzerine konuştuk. Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin kıymetinin bilinmesi açısından önemli bir ders olduğunu belirten Ülger hedefimiz öğrenciye ders çalışma alışkanlığını kazandırmak dedi.

A+A-

Kahramanmaraş'ta isim yapmış deneyimli öğretmenlerle birlikte çalıştıklarını ifade eden Boğaziçi VIP müdürü Seda Ülger gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Eğitim sistemini değerlendiren Ülger Eba sistemine öğrencilerin hazır olmadığını belirterek yüzyüze eğitimin kıymetinin anlaşıldığını vurguladı.

"Okullarımız ayın 21'inde açılması planlanıyor fakat biz şimdiden öğrencilerimize birtakım telafi dersleri yapmaya başladık. Geçtiğimiz yılı tüm öğrenciler eşit şartlarda okulu bitiremediler. Uzaktan eğitime özel okul öğrencileri daha verimli bir şekilde dahil olurken devlet okulundaki öğrenciler için verimli bir süreç olmadı. Eba sistemine öğrencilerimiz hazır değildi. Düşünün biz yıllarca öğrencileri teknolojiden uzak tutmaya çalışırken bir anda eline tablet telefon bilgisayar tutuşturup ders çalış dedik. Öğrencilerden bir kısmı gerçekten ders çalışırken bir kısmı da Farklı amaçlarla kullandı.

Eba sistemi normal şartlarda son derece hızlı kurulmuş olmasına rağmen çok iyi bir sistemdi. Bu konuda bakanımızı tebrik etmeliyiz. Sadece biz değil belki de dünyada bu konuda hazır değildi.

Ayrıca uzaktan eğitimin verimi açısından yüz yüze eğitiminde kıymetinin anlaşılmasına sebep oldu. Bir sınıfta 20 düşünün hepsine bir şeyler öğretmek hedeftir fakat 1 ya da 2 öğrenciye temas edemezsiniz anlayamazlar ki uzaktan eğitim de bu oran çok daha yüksek. Yani biz yüz yüze eğitim ile yolumuza devam edeceğiz."

PANDEMİ ÖĞRENCİLERİN DİSİPLİNİNİ BOZDU

Üniversiteye giriş sınavı sonuçlarını da değerlendiren Ülger pandemi nin etkisi ile öğrencilerin disiplinin bozulduğunu ifade ederek 'ilk 100'e girebilecek öğrencim ilk 3 binde kendini ancak yer bulabildi' dedi.

"Bu yılki sınav sonuçlarından anladığımız kadarı ile pandemi süreci öğrencilerin disiplinli ciddi oranda bozdu. Sınavında ertelenmesi ile birlikte öğrenciler rehavete kapıldı. İlk 100'e girebilecek seviyede öğrencim ilk 3 binde ancak kendine yer bulabildi. Aynı anda hem telefona ya da bilgisayara bakıp hem de soru çözmek öğrenciye çok zor geldi.

Bizim hedefimiz öğrenciye ders çalışma alışkanlığı kazandırmak. Biz ya da ailesi bir öğrenciye ders çalış demeden öğrenci kendisi çalışıyorsa başarı kendiliğinden gelecektir. Bunu başardığımız bir öğrencide başında bekçilik yapmaksızın öğrencinin kendi kendine çalıştığını rahatlıkla görebiliyoruz. Sınıfları pandemi şartları dolayısıyla sosyal mesafe uygun olarak 10 kişi halinde tutuyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.