1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Alüminyumun üretim üssü hak ettiği değeri görmüyor
Alüminyumun üretim üssü hak ettiği değeri görmüyor

Alüminyumun üretim üssü hak ettiği değeri görmüyor

Aysa Metal Firma Yetkilisi Cengiz Sarısalt: “Kahramanmaraş alüminyumda Türkiye’nin yüzde 100 ihtiyacını karşılıyor. Sektör şehrimizde biterse, Türkiye’de de biter”

A+A-

Bakır, alüminyum ve çelikte Türkiye’nin üretim üssü olan Kahramanmaraş hak ettiği değeri görmüyor diyerek, Konuya ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Aysa Metal Firma Yetkilisi Cengiz Sarısalt, Oda başkanları, STK temsilcileri ve siyasilerin sektörel bazda Kahramanmaraş’ı tanıtma adına hiçbir faaliyet yürütmediğini ifade etti.

Kahramanmaraş’tan Türkiye’ye gönderilen alüminyum, çelik ve bakır ürünler, sektörün içinde ciddi anlamda Pazar payı elde ediyor. Kahramanmaraş’ın Türkiye ihtiyacının neredeyse yüzde 100’ünü karşıladığını söyleyen üreticiler, böylesine potansiyel barındıran bir sektörün geri planda kalmasından yakınıyor. 33 yıldan bu yana sektörün üretim aşamasında yer alan Cengiz Sarısalt, Oda başkanları, STK temsilcileri ve siyasilerin sektöre hak ettiği değeri vermediğini belirtti.

‘KAHRAMANMARAŞ ADINI DUYURAMIYOR’

Sarısalt: “Bakırın, çeliğin, alüminyumun üretim üssü Kahramanmaraş. siyasiler, başkanlar ve STK temsilcilerinden dolayı kentimiz Türkiye’de en geride görünüyor. Medya da Gaziantep, Erzincan bakırı İstanbul çeliği derler ama bu ürünlerin hepsi kentimizde üretiliyor. Gaziantep’in yaptığı bakır Kahramanmaraş’tan gidiyor. İstanbul’un sattığı çelik ürünler, granit tavalar, alüminyum tepsiler yine şehrimizden gidiyor. Fakat Kahramanmaraş’ımız böylesine üretim yapmasına rağmen adını duyuramıyor. Şehre kazandırdığı katma değer göz önüne alınarak, sektörümüzün iyileştirilmesi gerekiyor” dedi.

Çırak olarak başladığı işinde 33 yılı geride bırakan Sarısalt, “1991 yılında kendi işletmemi kurarak üretime başladım. Alüminyum çaydanlık, güğüm, yoğurt satırı üzerinde üretimlerimiz yoğunluk gösteriyor. Ağırlıklı olarak doğu ve güneydoğu illerine ürün gönderiyoruz. Geçtiğimiz yıl yoğurt satırı üzerine Irak’a ihracat gerçekleştirmiştik. Pandemi süreci sebebi ile ise şu anda iç piyasaya çalışıyoruz”  şeklinde konuştu.

SEKTÖR SANAYİ ARSASI ÜRETİMİ İSTİYOR

Sektörde ki en büyük sıkıntının çalışan eleman bulmak olduğunu söyleyen Sarısalt, 4+4’lük eğitim sisteminin yaşanan bu sıkıntıya büyük etken olduğunu söyledi. Sarısalt: “Eğitim sisteminden dolayı çırak ve kalifiye eleman yetişmiyor. Kalifiye elemanı dahi bir kenara bırakırsak çalışacak eleman dahi bulmakta zorlanıyoruz. Çalışan sıkıntısında dolayı işin başına geçip çalıştığım için dışardaki iş takibinde zorlanıyorum. 70 yaşındaki babam dahi çalışıyor. İşyerinde ailecek çalıştığımızdan dolayı kendi aramızda iş paylaşımı yapıyoruz ama bu yeterli değil. Tek çalışan insanlarımız çok zorlanıyordur. Sektörümüz yıllardan bu yana gün yüzüne çıkmadığından ve ürettiğimizi satmakla uğraştığımızdan dolayı makineleşmeye gidemiyoruz. Makineleşmeye gitsek dahi alan sıkıntımız var alanı genişletmek için bir arsa almaya kalksak maliyetleri çok fazla. Orta ölçekli işletmelerin Kahramanmaraş’ın sanayi alanını kullanabilmesi için önünün açılması gerekiyor. İşimizle uğraşmaktan ekonomiyi sağlam tutmaya çalışmaktan kullanıma açılan işyerlerinden haberimiz olmuyor. Sektörümüz sanayi arsası üretimi istiyor.

Sarısalt: “Sanayide bizim bulunduğumuz çevre daha çok alüminyum ve bakır üretimi yapan firmalar ile doluydu. Sektörümüz kendini güncellemediği ve gerekli destekleri alamadığımız için büyüyemedik. Alüminyumda Kahramanmaraş tüm Türkiye’nin neredeyse yüzde 100 ihtiyacını karşılıyor. Kentimizde bu iş bittiği zaman Türkiye’de de biter.

‘İNSAN SAĞLIĞINA HİÇBİR ZARARI YOK’

Destek verilmediğinden dolayı sektörün yeniliğe ayak uydurulmayışından kaynaklı olarak sektörümüz her geçen gün geriliyor. Alüminyumda şu anda ağırlıklı olarak, çaydanlık, tepsi, tencere ve leğen üretiyoruz. Bunlarında alternatifi yok. Alüminyumun insan sağlığına hiçbir zararı yoktur. Bakırı kalaylamadığınız zaman insanı zehirler. Alüminyumun böyle bir sıkıntısı da yok. Biz sektörün ölmemesi için destek bekliyoruz.”

PANDEMİ DÖNEMİNDE VERİLEN DESTEKLER SON DERECE YARARLI OLDU

 

Covid-19’un sektöre yansımalarını değerlendiren Cengiz Sarısalt, “Koronavirüs süreci bizi olumsuz etkiledi. 2 ay boyunca çalışamadık. Hükümetimizin faiz indirimleri ile birlikte oldukça rahatladık. Ben daha bu yaşıma kadar iç piyasada böylesine olumlu sonuçlar verecek bir destek görmedim. Hatta devletimizin yapmış olduğu bu faiz indirimleri pandemi sürecindeki açığı dahi kapatırdı ancak hammaddeye yapılan zamlar bunun önüne geçti. Zamdan dolayı sattığımız ürünlerden sonra yeni üretimler yapmak için hammadde alamıyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.