1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Almanya şokta! Naziler ilk kez meclise girdi
Almanya şokta! Naziler ilk kez meclise girdi

Almanya şokta! Naziler ilk kez meclise girdi

Almanya şokta! Naziler ilk kez meclise girdi

A+A-

Gezi Parkı, 17/25 Aralık ve 15 Temmuz Darbe girişimlerinde, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı siyaset izleyen Almanya, seçimler sonucunda Nazilerin Federal Melis’e girmesinin şokunu yaşıyor. Türkiye karşıtlığını seçim kampanyasının ana maddesi yapan Angela Merkel İse dördüncü kez başbakan olma şansı yakalamasına rağmen seçim sonucunda partisine tarihin en büyük hezimetini yaşattı.

lmanya, ırkçı Almanya için Alternatif Partisi’nin üçüncü büyük parti olarak Federal Meclis’e girmesinin şokunu yaşıyor. Almanya’da koalisyonun iki büyük ortağını oluşturan CDU/CSU ve SPD’nin İkinci Dünya Savaşı sonrası en düşük oy oranını elde etmeleri de seçimin öne çıkan başlıklarından oldu. Özellikle son dört yılda Almanya’nın yaşadığı eknomik ve sosyal sıkıntılara çözüm bulmak yerine Türkiye karşıtlığını ana gündem maddesi haline getiren Merkel-Schulz ortaklığı, yükselen ırkçı söyleme politikaları ile destek vererek hem kendi partilerine hezimet yaşattı hem de Nazilerin ilk kez Alman Meclisi'ne girmesine sebep oldu. Alman medyası da seçim sonuçlarını Merkel için “acı zafer” olarak değerlendirirken, dördüncü kez başbakanlık görevini garantileyen Merkel’in önünde tek seçeneğin zorlu “Jamaika koalisyonu” olduğu vurgulandı. Almanya’da koalisyon hükümetinin kurulmasının Aralık ayını bulabileceği değerlendiriliyor.

Almanya’da yapılan seçimlerde Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Birlik Partisi (CDU), yüzde 8.6’lık oy kaybı yaşayarak, yüzde 33 ile birinci parti oldu. Martin Schulz’un partisi SPD yüzde 5,1 oy kaybederek yüzde 20,6 oy oranı ile ikinci parti oldu. Schulz’un Türkiye düşmanlığı Türkleri partiden uzaklaştırdığı gibi iç siyasete yönelik çalışma yapmaması Almanları da uzaklaştırdı. Dört yıl önce kurulan Almanya için Alternatif Partisi AfD oy oranını yüzde 8,3 arttırarak yüzde 13’e ulaştı ve parlamentoda üçüncü büyük parti grubu oldu. Nazilerin parlamentoya girmesi yabancıları tedirgin ediyor. Koalisyon kurulmaması durumunda bu yıl sonunda yeniden seçimin yapılacağı ifade ediliyor. CDU/CSU partileri 1949’dan bu yana sürekli arttırdığı oy oranını ilk kez düşürdü. CDU/CSU’dan 1 milyon, SPD’den 500 bin seçmen AfD’ye geçti. CDU/CSU, Yeşiller ve FDP hükümeti kurabilirler. Alman iç siyasetinde işlenmeye çalışılan Erdoğan düşmanlığı seçmenleri aşırı sağın kucağına itti. Seçimler sonucunda Alman seçmenin yüzde 67’si Merkel karşıtlığında birleşti.

GEZİ, PKK VE FETÖ’YE DESTEK

Angela Merkel, Gezi Eylemlerinden bugüne Türkiye karşıtlığıyla dikkat çekiyor. Türkiye’nin içişlerine her fırsatta karışan Merkel ve Schulz, hem PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerine kol kanat germeye devam ederken öte yandan Türkiye siyasi ve ekonomik şantaja kadar ileriye gidecek adımlar attı. Merkel yönetiminde Almanya başta Gezi Eylemleri olmak üzere 17/25 Aralık ve 15 Temmuz Darbe Girişimlerine açık destek vermekten geri durmadı. Başta Can Dündar olmak üzere Türkiye karşıtı isimleri en üst düzeyde ağırlamaktan kaçınmayan Almanya, FETÖ’nün ve PKK terör örgütünün üst düzey isimlerine de sığınak olmaya devam ediyor. Merkel ve Schulz, Türkiye karşıtı söylemi Alman iç siyasetinde ana gündem maddesi yaparak ülkeyi adeta altın tepsi ile Nazilere teslim etti.

Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik düşmanlıkta da seçim kampanyası sürecinde başı çekti. Güçlenen Nazi söylemini engellemek yerine kendi siyasi söylemine dahil eden Merkel, her fırsatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Türkiye’yi hedef aldı. Başkanlık Sistemine ilişkin referandumun öncesi ve sonrasında Merkel, Erdoğan karşıtlığını körükledi. Merkel, Ağustos ayında “Türkiye, sadece (Cumhurbaşkanı) Erdoğan ve hükümetten ibaret değil. Neredeyse yüzde 50’si anayasa referandumuna ‘Hayır’ dedi. Onların da bizden beklentisi var. Bu yüzde 50’ye yanlış sinyal de vermemeliyiz.” sözleriyle Türkiye’nin iç siyasetine direkt müdahil olmaktan geri durmadı. Merkel-Schulz liderliğindeki koalisyon PKK terör örgütünün Almanya’da her türlü propagandayı yapmasına göz yumarken, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türk bakanların ve siyasilerin Almanya’da yaşayan 3 milyon Türkle biraraya gelmesine sudan sebeplerle engel olarak demokrasi karşıtı bir siyaset yürüttü. Merkel daha da ileri giderek, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki müzakerelerin sona erdirilmesi fikrini savunacak noktaya savruldu. Merkel’in AB’nin patronu gibi davrandığı Türkiye aleyhtarı söylemine, Birlik içindeki en yakın ortağı Fransa’dan ise ret geldi. Merkel ve Schulz ortaklığının Türkiye karşıtı siyaseti Almanya’da Nazi hareketine güç vererek Federal Meclis’te temsil edilmesinde büyük rol oynadı. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel’e Türkiye’ye yönelik uygulanan politikaların Nazi dönemini anımsattığı ve ırkçılığa güç kazandırdığına yönelik uyarılarda bulunmuştu. 

Seçimler bir derstir

İstanbul’daki Avrupa Ombudsmanlar ve Akdeniz Ombudsmanlar Birliği Yürütme ve Yönetim Kurulu Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’daki seçim sonuçlarını da değerlendirdi. Erdoğan, “İşte bakın Almanya seçimleri bir derstir. Çünkü artık insanlar her şeyi çok açık ve net görüyor. Biz birçok şeyleri söyledik. Fakat ters yüz ettiler. Şimdi de gerçek ortaya çıktı. Bizim demokrasiyle halklarla, özgürlüklerle ilgili standartlar konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Hiçbir ülkenin halkıyla, halklarıyla bizim sorunumuz olamaz. Bizim sorunumuz olsa olsa oralardaki yönetimlerledir. Oralardaki yönetimlerin idare tarzıyladır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.