1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AK Parti'den turizm teşvik paketi
AK Parti'den turizm teşvik paketi

AK Parti'den turizm teşvik paketi

12 maddelik teklif TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

A+A-

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Turizm Teşvik  Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ni Meclis Başkanlığına  sunduklarını belirterek, "Teklifte turizm yatırımlarının hızlandırılmasını,  bürokrasinin azaltılmasını içeren bazı düzenlemeler var." dedi.  Muş, Meclise sundukları kanun teklifinin detaylarını paylaştı. Teklifin 12 maddeden oluştuğunu belirten Muş, turizm yatırımlarının  hızlandırılmasını, bürokrasinin azaltılmasını içeren bazı düzenlemelerin olduğunu  kaydetti.

 Teklifte, yatırımcının bürokrasiyle geçirdiği zamanın azaltılmasını ve  girişimin hızlı şekilde  yatırıma dönüşmesini kolaylaştıracak düzenlemelerin yer  aldığını dile getiren Muş, "Turizm bizim çok önemsediğimiz bir  alan. Cari açığın  kapatılması, Türkiye'ye döviz kazandırılması konusunda önemli sektörlerimizden  biri. Turizm sektörü, dünyada da söz sahibi olduğumuz bir sektör." diye konuştu.

 Daha fazla yatırım çekmeye ve gelen yatırımcının bürokrasi içindeki  işlerinin hızlandırılmasına yönelik bir düzenleme yapılacağını söyleyen Muş,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygun görülen Hazineye ait taşınmazlarda  Kültür ve Turizm Bakanlığının yapacağı tahsislerin iki ay içinde tamamlanmasını  planladıklarını bildirdi.

 

Ticari faaliyetlerde bulunmak amacıyla Türk bayraklı yatların faaliyet  yapmasıyla ilgili süreci rahatlatacaklarını, yabancı bayraklı yatların ticari  faaliyette bulunmasıyla alakalı kısıtlamalar getireceklerini anlatan Muş, "Çünkü  bu alanda da kendi girişimcilerimizin gelişmesini, ilerlemesini arzu ediyoruz."  dedi.

 

Dalış turizminin, dünyada gelişen ve ivme kazanan bir alan olduğuna  işaret eden Muş, şöyle devam etti: "Türkiye bu konuda çok ciddi potansiyeli içinde barındırıyor. Teklif,  bizim dünyada gelişen bu pazardan daha fazla pay almamıza yönelik düzenlemeler  içermektedir. Dalış yapılacak alanlar askeri bölgelerde veya diğer farklı  alanlarda, farklı kurumların uhdesindeki alanlarda gerçekleşecekse ilgili  kurumların onayı, görüşü alınarak bu alanlarda da dalış turizminin geliştirilmesi  için adımlar atılacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.