1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Açıklama geldi! Oradan alan KDV ödemeyecek
Açıklama geldi! Oradan alan KDV ödemeyecek

Açıklama geldi! Oradan alan KDV ödemeyecek

Yayınevlerinin kitap veya süreli yayınları toptancı ve dağıtıcılara satışında bugünden itibaren katma değer vergisi alınmayacak. Kitapçıların ve dağıtıcıların tüketiciye sattığı kitap ve süreli yayınlarda ise yüzde 8 KDV uygulaması devam edecek.

A+A-

Ocak ayında TBMM’de kabul edilen vergi yasalarıyla ilgili torba kanun uyarınca kitap ve süreli yayınlarda KDV uygulaması değişti.

Buna göre, Kültür ve Turizm Bakanlığından sertifika alan yayınevlerince kitap veya süreli yayınları dağıtımcılar ve kitapçılar ile nihai tüketiciye yapılan satışlarda bugünden (1 Şubat 2019) itibaren katma değer vergisi alınmayacak. Kitap ve süreli yayınların dağıtımcı ve kitapçılar tarafından nihai tüketiciye satışında yüzde 8 KDV uygulaması devam edecek.

TÜKETİCİYE SATIŞTA İKİ FARKLI UYGULAMA MI OLACAK?

Türkiye Yayıncılar Birliği, üyelerine, yayıncıların bugünden itibaren stoklarında bulunan veya yeni yayımlayacakları kitapların e-ticaret ya da doğrudan tüketiciye satışında KDV uygulamayacağını duyurdu. Yayınevlerinin doğrudan tüketiciye satış yapması durumunda, kitapçılarla haksız rekabet tartışması yaşanması bekleniyor. Tüketici kitapçıdan satın aldığında yüzde 8 KDV ödeyecek. Doğrudan yayınevinden alan tüketici ise KDV ödemeyecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığının KDV istisnasının nasıl uygulanacağına ilişkin tebliğ hazırladığı, en kısa süre içinde yayımlanacağı bildirildi.

YAYINCILAR BİRLİĞİ’NDEN DUYURU

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“7161 Sayılı Kanun’la Katma Değer Kanunu’nun “İstisnalar”a ilişkin 13. Maddesine eklenen (n) bendi ile; “Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayınların teslimi” KDV istisnası kapsamına alınmıştır.

Katma Değer Vergisi Kanunu’nda yapılan bu değişikliğe göre, 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren yayıncılar stoklarında bulunan veya yeni yayımlayacakları kitapların; dağıtımcılara ve kitapçılara yapılan toptan satışlarında veya e-ticaret ya da doğrudan yayınevinden KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere perakende satışlarında KDV uygulamayacaklardır.

Bu çerçevede; “KDV Genel Uygulama Tebliği”nde KDV Kanunu 13/n Maddesinde öngörülen KDV istisnasının kapsamına ve bu istisnaya dayalı teslim ve iade işlemlerinin uygulanmasına ilişkin açıklayıcı ve tamamlayıcı düzenlemeler yapılması gerekecektir.

Her durumda, 1 Şubat 2019 Cuma günü itibarıyla yapılacak işlemlerde KDV istisnası uyarınca fatura veya perakende satış fişi düzenlenecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.