1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 5 STK 1 başkanla görüşemiyor
5 STK 1 başkanla görüşemiyor

5 STK 1 başkanla görüşemiyor

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Kahramanmaraş Şube Başkanı Yunus Ceren yetkilileri eleştirdi.

A+A-

‘5 STK birleşerek iki yıldan beri mevcut Büyükşehir Belediye Başkanımızdan defalarca görüşme talep ettik ama bizimle görüşmüyor’ diyen Ceren, Orman Kanunu ve ağaçlandırma çalışmalarını da eleştirdi.

Diriliş Haber Gazetesine özel açıklamalarda bulunan  Kırmızı Et Üreticileri Derneği Başkanı Yunus Ceren, bu yıl Bayram da hayvancılara gösterilen yerlerin uygun olmadığını belirterek itiraz etti. Konu hakkında defalarca yetkili mercilere başvurulmasına rağmen muhatap alınmadıklarını belirten Ceren şöyle konuştu:

“STK’ların hiçbir konuda görüşü alınmıyor. Benim hakkımda bir karar alıyorsun. Bana danışmıyor sormuyorsun. Örneğin bu bayramda hayvancılar malını satması için Hasancıklı’nın oradan yer vermişler. Vatandaşın canı malı bu kadar ucuz değil. Adamın en az 1 sene emek ve masraf ettiği malını satmak için bir ümitle Türkiye’nin her yanında hayvancılar gelecek. Soruyorum Hasancıklı’da o hayvanı satabilir misiniz? Başta su yok. Hiçbir temel ihtiyaç görülemez orada.

Bakın Fatih Erkoç zamanında çok güzel bir hizmet olan Hayvan Borsası yapıldı. O muhitte belediyenin 150 dönüm civarında boş arazisi var. Masrafsız bir şekilde kurulabilir. Bu ve başka konuları dile getirmek için 5 STK birleşerek iki yıldan beri mevcut Büyükşehir Belediye Başkanımızdan defalarca görüşme talep ediyoruz ama bizimle görüşmüyor. Dilekçe üstüne dilekçe yazmamıza rağmen kimse derdimize çare olmuyor.  Muhatap alınmıyoruz.

Hasancıklı’da bize gösterilen yerin kararını Diyanet işleri almış. O kurum gitsin kendi işini yapsın. Bu kararı almak belediye zabıta ve STK’ların işidir. Diyanet kurban satılacak yeri belirleme hakkını nerden alıyor?”

5-stk-1-baskanla-gorusemiyor.jpg

Hazine arazilerinin tarıma açılması kararını olumlu karşılayan Ceren, “Yıllarca o arazılar boş kaldı neye yaradı?” diye sordu. Ceren,

“Şehirde yaşayan vatandaşın rahat etmesi için köylüyü köyde tutmamız lazım. Köylü devamlı üreten bir insandır. Şehirde de ürettiğini satar. Bakın bu noktada bakanımız çok güzel bir hamleye imza atarak hazine arazilerini tarıma açtı. Yıllarca o arazılar boş kaldı neye yaradı? Boşa akan o kadar kaynağımızı verimli kullanmak konusunda nihayet bir adım atıldı.”

MERALARIN DURUMU ACİLEN GÜNDEME GELMELİ

Meraların kullanıma açılmasının artık bir zorunluluk olduğunu ifade eden Ceren üretilen tahılın yüzde 70’ini hayvanların tükettiğini belirterek, “ Bu şekilde kalkınamayız. Meraları açmak zorundayız” dedi ve Orman Kanunu eleştirdi.

“Şuan üretilen tahılın yüzde 70’ini hayvanlar yüzde 30’unu insanımız tüketiyor. Bu hesaptan gidersek kalkınamayız. Bu bize yapılan bir oyun. Üretimimizin önünde bir engel. Meralar acilen gündeme gelmeli. Hayvanları meralarımıza çıkarmalıyız. Bunun  içinde en başta Orman Kanunu değişmeli. Türkiye de orman kanunu değişmediği sürece hayvancılık gelişemez. Bu kanunun her tarafı problemli. Soruyorum ormanın etrafına tel çekerek hayvanın ormanda girmesini engellemek ormancılık mıdır?

ÇAM AĞACINDAN VAZGEÇMELİYİZ

Bakınız 200 yıllık ormanların olduğu dağları tel ile çevirerek hayvanın girmesini engelliyorlar. Ben bunu kendim bizzat gördüm. 200 yaşında ki bir ormana hayvanın ne gibi bir zararı olabilir? Bu kanun neye kime hizmet ediyor? Bu kanunun millete hizmet etmediği kesin. Çok açıktır ki, koyun keçi inek manda gibi hayvanlar ormana hiçbir zarar vermezler. Ormana bu şekilde ormancı zarar veriyor. Eğer bu uygulamalar böyle devam ederse köylü köyünü terk eder, davarcı davarını satar şehire gelir.

Hala devam eden en büyük hatalardan biride çam ağacıdır. Bütün yurdu baştan sona çam ağacına boğdular. Bu ağacın bize ne faydası var? Vatandaşa bıraksan ceviz, zeytin, fıstık gibi dağ tepe iklimlerine uyum sağlayacak sayısız ağaç dikilebilir ve muazzam bir katma değer sağlar. Çamdan vazgeçmediğimiz sürece bu işleri düzeltemeyiz. Çamdan biz ne kazandık? Hayvana geçen yıl ülke bazında dünyanın parasını verdik. Hayvanın meraya çıkarılmasına izin vermiyorsun. Ağaçlandırıyoruz diye dört bir yana çam dikiyorsun.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.