1. YAZARLAR

  2. Erkan Kiraz

  3. 102 YIL ÖNCE
Erkan Kiraz

Erkan Kiraz

Diriliş Haber
Yazarın Tüm Yazıları >

102 YIL ÖNCE

A+A-

Bundan Tam 102 yıl önce 22 şubat 1919 da başladı şehrin işgali.

Binlerce kilometre öteden gelmişti İngiliz’i, Fransız’ı

Devlete, Millete, İslama, Mala, Cana, Namusa göz diken küffardı gelen, kim olduğu önemli değildi, Ne için geldiği önemliydi. Devleti başsız görmüş, millette irade yok sanmıştı. Bilmiyorlardı ki; VATAN SEVGİSİ İMANDANDIR Buyuran peygamberin ümmeti idi, bu necip ve aziz millet.

Bilmiyorlardı ki; onların ne kadar çok ölümden korkan askeri var ise, onlardan yüzlerce, binlercesinden daha fazla olan bu milletin her bir bireyinin, manevi değerleri ve vatanı uğruna ŞEHİT olma arzusunda olan insanları var idi.

Onlar bilmiyordu, bu milletin inancından gelen bir gücü ve cesareti var idi. İş din bahsi oldu mu, biri bin olur, bini on bin, yüz bin olurdu. Görünen ve görünmeyen orduları vardı bu milletin.

Onlar bilmiyordu vakti geldiğinde kurşun atılır, Vakti geldiğinde Cuma namazı bırakılıp kaleye çıkıp bayrak asılırdı, hür yaşamak inancının gereğiydi, Bu necip milletin.

Mahremine değil el değmesini, bir bakışı bile kabullmenmezdi bu necip millet.

Bayram günü olan 12 şubat 1920 vaktini bekliyordu, sancı her geçen gün artıyor, tahammül kalmıyor, sabır bitiyordu.

Ve bayramın fitili 21 ocak’ ta ateşlendi, 22 gün süren dünyada benzeri olmayan bir kahramanlık destanı yazdı bu necip millet, onların necis bedenleri toprağın altında çürürken, bu necip milletin şehitleri kıyamete kadar rahmetle anılacaktır.

Zalim ve zülmü her dönem olmuştur, dün vardı, bugünde var, yarında olacaktır. Önemli olan zulüm etmemek ve zulüm etmeyecek nesiller yetiştirmektir. O da  ancak kim olduğunu bilen, ne için yaşadığının farkında olan, geçmişinden ibret alan insanlar ile olur. İnsanlığımızı kayıp etmemek temeninnisi ile tüm şehitlerimizi rahmetle anarım.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar